Bebeğim Ne zaman Geceleri Uyumaya Başlayacak? - Monde Bébé
ARAMA
SEPET (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana Sayfa Çocuk ve AnneÇocukBebeğim Ne zaman Geceleri Uyumaya Başlayacak?
Bebeğim Ne zaman Geceleri Uyumaya Başlayacak?

Ergo Pouch tarafından düzenlenen bu yazının yazarı: Helen Stevens. Klinik tedavi uzmanı, yazar, araştırmacı. Anne ve Çocuk Sağlığı Hemşiresi ve Bebek Ruh Sağlığı Uzmanı. Daha fazla bilgi için: www.helenstevens.com.au

 

Bebek ruh sağlığı pratisyeni olarak, ebeveynlerle en çok konuşulan konulardan biri bebek uykusu olduğunu belirten Helen Stevens, bu sürecin neden bu kadar başarması zor ve bir o kadarda önemli olduğunu bu makaleyle bize açıkladı.

Bebeğinizin uyku ritmi ve yapısı, bizimkisiyle kesinlikle aynı hizada değildir. Bebeğiniz gece uyanırken siz uyumayı tercih edersiniz. Bir ebeveynin uyku ihtiyacı kesinlikle anlaşılabilir bir gerçek. Ama bebeğiniz hazır olmadan onu daha uzun bir uyku uyuması için acele ettirirseniz, normal gelişme sürecini riske atmış olursunuz. O zaman şimdi ne durumda olduğunuzu ve gelecekte sizleri nelerin beklediğini anlamaya çalışarak işimizi kolaylaştıralım.

Bebekler neden gece uyanır?

 1. Bebeklerin karınları küçük olduğundan düzenli olarak beslenmek için uyanmak isterler.
 2. Psikolojik olarak bebekler sıkıntılı olduklarında kendilerini sakinleştiremezler ve uyandıklarında onları yatıştırmak için birilerine ihtiyaçları vardır.
 3. Bebekler kendi başlarına olmaya kolay kolay adapte olamazlar ve her daim kendilerini güvende hissetmeleri için yanlarında bir başkasının varlığına ihtiyaçları vardır.

Uyku Düzenleri

Bebekler net bir gece/gündüz düzeniyle doğmaz, aksine kendileri bu düzeni geliştirmek zorundadırlar. Deneyimleri bu düzeni geliştirmelerinde yardımcı olur, aynı zamanda melatonin gibi uyku hormonları da 5 ve 6. aydan sonra bu durumu destekler. Melatonin hormonları gün içerisinde uyanık kalıp, gün sonunda uyumalarında yardımcı olur. Birden tüm gece uyumak yerine, her gece biraz daha uzun uyku uyumaya başlarlar – buda ilk etapta yaklaşık 4, 5 saat olur.

Bazı bebeklerin erken aylarda geceleri uzun süre boyunca uyuyabildiği doğrudur. Bazıları gece boyu uyur ama sonrasında normal gelişim sürecine girdiğinde bu uzun soluklu uykular son bulur. Bazı bebekler gece yarısı sürekli beslenmek için uyanır ve yedikten sonra mutlu bir şekilde yaklaşık 2-3 saatlik kısa bir uykuya dalar. Eğer düşünürseniz, bazı büyüklerin dinlenmek için 9 saat uykuya ihtiyaçları vardır ama bazıları sadece 4 saat ile yetinebilir. Sizin bebeğinizin de uyku ihtiyacı diğer bebeklerinkinden farklılık gösterebilir.  Her bebek diğerinden farklıdır, hatta bir bebek geçmiş ve gelecekteki kendisinden de apayrı uyku düzenleri gösterebilir. Uyanma sebepleri bebekler büyüdükçe; hastalık, diş çıkartma, sosyal deneyimlerden de kaynaklı olabilir.

Bir bebeğin uykuda olduğu vakti belirleyen başka bir etkende, uyandığında kendi başına uykuya tekrar dalabilme kabiliyetidir. Bir bebeğin uyku devri 30-45 dakika arasıdır. Eğer her uyku devrinden sonra tekrar sakinleşmesi için sizin yardımınıza ihtiyacı olursa, sizde bir o kadar gece uykunuzu bölüp kalkmak zorunda kalırsınız. Bu sebepten dolayı her uyandığında kendini rahat ve güvende hissedeceği bir ortam yaratmak işin sırrı olabilir. Bu şekilde bir sonraki uyanışında, etrafı benimseyip, kendince sakinleşip, bir sonraki uyku devrine kendiliğinden başlayacaktır.

Beklentilerimiz

Vakit, sabır ve emek gerektiren bir süreçtir uyku düzenini kurmak. Genellikle bizim çaresizce ihtiyacımız olan gece uykusu, bebeğimizin de bir an önce gece uyuması gerektiğine inandırır bizi. Ama bu inanç bizi rahata kavuşturmaz, tam tersine, bebeğin gece ihtiyacı olan duygusal ve besin desteğinden geri kaldırır. Bebeğiniz için aslında bu uyku düzeni ‘normal’ olandır ve sadece gelişimine uygun bir zamanda değişiklik gösterip, zamanla düzene girmeye başlayacaktır.

Ne zaman gece uyumaya başlarlar?

Bildiğimiz üzere uykuyu belirleyen etkenler gelişim, çevresel faktörler, ısı seviyesi ve hormonsal değişikliklerdir. Bebeğiniz

– karnı, birkaç saat daha yetecek şekilde, belirli bir miktar süt alabilecek büyüklüğe geldiğinde

– yanında sizin güvenceniz olmadan kendi başına tekrar uykuya dalabildiğinde

– hormonları gece uyku düzenini desteklemeye başladığında artık yavaş yavaş geceleri uyumaya başlayacaktır.

Araştırmalara göre 6 ay ve sonrasında daha uzun uyku süresi başlaması büyük bir ihtimal. Ne yazık ki bu tüm gece kesintisiz uyku uyuyacak anlamına gelmez, sadece geceleri daha az uyanması gereken bir sürecin başlangıcıdır. Bazı bebeklerin 12, hatta 15 aya kadar haftanın birkaç günü gece uykusundan uyanması yüksek bir olasılıktır.

Normal olanı nedir?

Sizin algınıza göre ‘normal’ olan değişiklik gösterebilir. Batı ülkelerinde geceleri bebeklerin sık sık uyanması çok normaldir. Bazı anneler gece 4, 5 defa beslenmek için uyanabilir ama bunun bir sorun olduğunu düşünmezler. Eğer beklentilerinizi ilk aylar içerisinde sık sık uyanacağınız yönünde doğrultursanız, bu size de yardımcı olacaktır. Eğer bebeğinizin ilk 6 ay içerisinde her uykusu bir öncekilerden daha uzun olduğunu fark ediyorsanız, o zaman doğru yoldasınız demektir.

Ne zaman destek almalıyım?

Bebek birkaç ay boyunca uyumamaya direniyorsa, uyku rahatlığına kolayca ulaşamıyorsa, her 45 dakikada bir kendini uyandırıyorsa, yorgun anneler yavaş yavaş endişelenmeye başlar ve bu çok doğal bir senaryodur. Bu noktada, bebeğinizi ve kendinizi rahatlatmak için profesyonel yardım almanız gerekebilir. Bunun bir süreç olduğunu kesinlikle unutmamanız ve her bebeğin uyku düzeni geceden geceye, aydan aya, hatta seneden seneye değişiklik gösterebileceğinizi aklınızda bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır. Rahat uyku uyuyabildiğiniz günlere dönmek sizin için ne kadar heyecan verici olsa bile, bir o kadar bebeğinizi bu düzene sokmak için acele etmemeniz önemli.

Üst örtme

Bir bebek odasının ısısı 21°C-22°C arasında olması gerektiğini belirtelim. Isı seviyesini hissetmek zor olduğundan bebeğinizin odasına bir termometre yerleştirmenizi öneririz.  Bebeğinizin sıcaklığınında normal seviyede olması odanınki kadar önemlidir. Bebeğinizin göğsüne, sırtına veya göbeğine elinizi koyup ne çok sıcak, ne de çok soğuk olmadığından emin olabilirsiniz. Bebeğinizin elleri ve ayakları normal vücut ısısından daha soğuk olacağından, ellerine dokunarak üşüyüp üşümediğini kontrol etmenizi tavsiye etmiyoruz.  Bebeğinize uyurken doğru kıyafetler giydirmeniz çok önemlidir. Pamuk, bamboo, merinos gibi doğal lifler ile üretilmiş tulum giydirilen bebeğin gece uykusunda vücut ısısı sabit kalır. Eğer doğru TOG ısı koruma seviyesinde uyku tulumu seçerseniz, bebeğinizin örtüye ihtiyacı kalmaz. Esnek uyku giyimi bebeğinizin rahat etmesini sağlar.

TOG – ısı koruma seviyesini duymuş olabilirsiniz. Bebek uyku tulumlarının ısısı, bebeğinizi farklı sezonlarda ılık veya serin uyutmak için artık TOG ısı koruma seviyesi ile ölçülmekte. TOG seviyesi ne kadar düşük olursa, uyku tulumunuz o kadar hafif ve serin olur. Ergopouch uyku giyimleri 0.2 TOG ile başlar. Yaz ve bahar ayları için 0.2 TOG ve 1.0 TOG ürünlerimizden seçebilirsiniz. Kış için 2.5 TOG tulumlarımızı tercih etmenizi öneririz.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görsel
 • Stok Kodu
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok
 • Durum
 • Sepete Ekle
 • Açıklama
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek Bilgiler
 • Öznitellikler
 • Özel öznitellikler
 • Özel alanlar
Karşılaştır
İstek Listesi 0
İstek Listesini Aç Alışverişe devam et