Bebek Uykusu Mitleri - Monde Bébé
ARAMA
SEPET (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Bebek Uykusu Mitleri

Bebek uykusu konusunda bir sürü söylentilerin olma sebebi etrafımızda birçok aynı durumda bulunan ebeveynlerin olması ve onların deneyimlerini paylaşmak istemesidir. Ama bilinmeyen bir gerçek o ki, ne yazık ki her bebek aynı değildir ve bir bebeğe uygun olan yöntemler bir diğer bebekte işe yaramayabilir. Aynı zamanda bebek uykusu dünyası birçok fikir ve ürünü pazarlama ve satın almaya hazır olduğundan dolayı bazıları para kazanmak için her türlü fikir ve ürünü piyasaya sürebilir.

Aşağıda belirteceğimiz bilgiler, bebek sağlığı, bebeğinizin ve sizin iyiliğiniz için araştırma alanında uzmanlaşmış birimler tarafından hazırlanmıştır. Keyifle okumanızı dileriz.

 1. Bebekler 19:00’da yatağa yatırılmalıdır.

Bu bilgiyi açıklayacak net bir araştırma yapılmamıştır. Tam tersine, yapılan araştırmalar, farklı ülkelerdeki bebeklerin farklı saatlerde uyuduğunu ve bunda hiçbir sorun olmadığını kanıtlamıştır. Bebeklerin 18:00-20:00 arası yatağa yatırılmasının günlük rutinini sağlamasında faydası olacağı doğrudur, fakat 19:00 da kesinlikle uyutulmalarının gerektiğini söylemek hatalı olur. Özelliklede ilk aylarda küçük bebekler yorgun oldukları zaman uyudukları için saat 19:00 da tamamıyla uyanık olabilirler, bu durumda onları uyumaya zorlamak herkes için rahatsız edici bir durum olabilir. Gündüz/gece hormonları 4. ve 5. Aylardan sonra aktif olacağından, bu aylardan sonra bebeğinizin kendiliğinden akşam vakitlerinde yorgun olduğunu ve uyku ihtiyacı olduğunu göreceksiniz.

 1. Uyuyan bebek hiçbir zaman uyandırılmamalıdır.

Sağlıklı bebekler acıktığında kendiliğinden uyanır ve uyku vaktinde yorgun düşer. Çoğunluğu ortalama 2-4 saat arasında beslenmek için uyanacaktır. Küçük bebekler beslenmek için daha sık uyanabilir çünkü küçük mideleri tek seferde ancak bir miktar süt alabilir. Genelde bebekler düzensiz bir şekilde beslenmek ister, ama 4. ay ve sonrasında beslenme saatlerinin daha düzenli bir rutinin başladığını göreceksiniz. Sağlıklı bir bebeği beslemek için uyandırmanız normal olmaz. Ancak bazı hasta veya kilo verildiği görünen bebeklerin yeterince gıda aldığından emin olmak için uykusundan uyandırıp beslemenizin bir sakıncası yoktur. Bebeğinizin doktoru tarafından uyarılmadığınız sürece, doyurmak için bebeğinizi uyandırmamanız, kendisinin ihtiyacı olduğunda uyanmasını beklemeniz gerekmektedir.

 1. Bazıları bebeklerin uyuması için sessizliğe ihtiyacı olduğunu söyler, bazıları sesli ortamlarda uyumalarının faydalı olacağını belirtir.

Uyku vaktinde bebeğinizin ihtiyacı olanlar sadece kendi bebeğinize özgündür. Bazı bebekler sessiz ve sakin bir ortamda kolayca rahata kavuşup uykuya dalabilirken, bazıları kalabalık, sesli bir evde de kolayca uyuyabilir. Her bebek kendi ortamına farklı şekilde karşılık verir, kalabalık alanlarda rahatlıkla uyuyabilen bebekler etrafındaki dünyanın farkına varmaya başladıkça – yaklaşık 4’üncü aylarından sonra- sesli ortamları rahatsız bulabilir. Bazı yenidoğanlar ise etrafındaki ufak hareketlenmelerden rahatsızlık duyabilir. Kısacası tüm bebekler için geçerli olan tek bir kural yoktur.

 1. Akşam bebeğinizi geç yatırmak sabah daha geç uyanmalarını sağlar.

Denediyseniz sizde bu yöntemin işe yaramadığını biliyorsunuzdur. Bebeğinizi geç yatırmanız, sabah uyanma vaktini değiştirmez, hatta gece geç yattığı için rahatsız bir uyku uyuma ihtimalide yüksek olur. Bebekler çok yorulduklarında uykuya dalmaları daha zor ve uzun bir süreç olabilir.

 1. Bebekler sıcak ortamlarda uyumayı severler.

Birçok bebek kollarınızda, vücudunuza yaslanarak uyumak ister çünkü rahimde hissettiklerine en yakın duyguyu kollarınızın arasında, teninize değdikleri pozisyonda hissederler. Rahimdeyken ihtiyacı olan oksijeni kanınızdan göbek bağı sayesinde aldığından dolayı, boğulma tehlikesi yoktur. Doğduktan sonra ani bebek ölümü tehlikesi olduğundan, uyuduğu ortamın oldukça güvenli olmasına dikkat edilmelidir. Bu sebepten dolayı düz, sert bir döşek üzerinde sırt üstü yatmaları idealdir. Beşiğin içinde bebeğin yüzüne gelebilecek veya alanını kısıtlayacak herhangi bir örtü veya oyuncak olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer bebeğiniz çocuk arabasında veya kollarınızda uykuya dalarsa, gözünüzü üzerinden ayırmamanızda ve her daim boynunun düz olduğundan emin olmanızda fayda var. Aynı zamanda içine çektiği havayı nefes verdikten sonra tekrar içine çekmediği bir pozisyonda uyuduğundan emin olunuz.

 1. Bebeğinizi istediğiniz yaşa kadar kundaklayabilirsiniz.

Bu cümlenin doğrusu ‘bebeğinizi, kolları serbest olduğu sürece, istediğiniz yaşa kadar kundaklayabilirsiniz’ olmalıdır. Güvenlik açısından, bebeğiniz kendiliğinden yuvarlanmaya başladığı dönem itibariyle, kollarının serbest olması gereklidir. Küçükken bebekler kundak halinde kendilerini daha sakin ve güvende hissettiklerinden dolayı daha rahat uykuya dalabilirler ve daha uzun uykuda kalabilirler. Ama büyüdükçe kundaklamanın azalttığı refleksler tükenir ve bu sebepten dolayı kollarını serbest bırakmak gerekir.  Bunun aksine, bebekler büyüdükçe kollarını hareket ettirerek kendilerini sakinleştirmeye başlarlar. Eğer kollarını serbest bırakabileceğiniz bir kundak tulum kullandıysanız, geçiş süreci sizin için zor olmayabilir. İlk olarak tek kolunu, bir süre sonra da diğer kolunu serbest bırakarak bebeğinizi rahat kollarla uykuya dalmasına alıştırabilirsiniz.

 1. Bebeğinizin yan yatması normaldir.

Yüzüstü veya yan yatan bebeklerin boğulma tehlikesi, sırt üstü yatan bebeklerinkinden daha yüksektir. Yan yatan bebekler kolaylıkla istenmeyen göbek üstü pozisyona geçebilirler. Ayrıyeten bebeklerin göğüs kafesi çok yumuşak olduğundan dolayı, her nefeste vücut akciğerleri tamamıyla şişirmeye çalışırken, vücudun tüm ağırlığı tek tarafa yüklenmiş olur. Bu sebepten dolayı sırt üstü uyuma pozisyonu bebekler için en güvenlisidir.

Eğer uyku problemleri yaşıyorsanız, ilk olarak doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Eğer size tavsiye edilen bir önerinin işe yaramadığını düşünüyorsanız, bu sizin için doğru bir yöntem olmayabilir. Bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz, bunu her daim aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Bu yazı Ergopouch tarafından düzenlenmiştir.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görsel
 • Stok Kodu
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok
 • Durum
 • Sepete Ekle
 • Açıklama
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek Bilgiler
 • Öznitellikler
 • Özel öznitellikler
 • Özel alanlar
Karşılaştır
İstek Listesi 0
İstek Listesini Aç Alışverişe devam et