Neden Kundak?


Yenidoğan bebeklerin hepsi birbirinden farklıdır. Bazı bebekler sıcak, rahat ve güvende hissetmeyi tercih ederken, bazı bebekler ise biraz daha özgürlüğü sever. İlk gelişim sürecinde kendini güvende hissetmeyi tercih edenler için kundaklamak, Moro refkekslerini frenleyerek onu rahat hissettirmeye yarayan başarılı bir yöntem olabilir.

Yenidoğan bebeklerde beyin ile sinirlerdeki bağlantılar tam olarak oluşmadığı için vücut birçok hareketi kendi kendine otomatik olarak yapar. Beyin gelişimi tamamlandıkça bu refleksler kaybolarak yerini istemli hareketlere bırakır. Yenidoğan refleksleri içinde en ünlülerinden biri Moro refleksidir. Ani bir uyaran karşısında, dokunma gibi ya da boşlukta kaldığında bebeğin kollarını ve bacaklarını yana doğru açıp irkilmesi ve sıçraması Moro refleksi olarak tanımlanır.

Çoğu ebeveyn, güvenli bir şekilde sarılmış bebeğinin daha seri sakinleşip, daha uzun uyku uyuduğunu gözlemlemektedir. Kundaklamanın diğer faydaları ise:
• emzirirken kol ve bacakları arada olmadan emmeye odaklanması

• yenidoğan bebeğinizin tırnaklarıyla kendisini çizmeyi engellemesi

• ilk dönemlerde vücut ısısını düzenleme kabiliyeti hala gelişirken, bebeğinizin ılık ısı seviyesini koruması

• geleneksel yöntemle bebeğinizi sarmaya karşıt, kundak içerisinden kendisini sallayarak kurtulamaması

Ergopouch kundak ve uyku tulumları kullanımı kolay, içerisinden kaçması zor olacak şekilde, cilt ve çevre dostu, nefes alabilir organik pamuktan üretilmiştir. Zil şeklindeki alt kısmı bebeğinizin bacakları için esnek ve geniş bir alan sağlayarak, sağlıklı bel gelişimini desteklemek amaçlı tasarlanmıştır. Çift yönlü tek fermuar yapısı ile karmaşık sarmalar olmadan bebeğinizi güvenli bir şekilde rahatça kundaklayabilirsiniz.

Ergopouch kundaklarının omuzlarındaki çıtçıtlar sayesinde, uyku ve emzirme esnasında 0-4 aylık bebeğinizi tamamiyle sarmalayıp, 4. aydan sonar tek kolunu serbest bırakabilirsiniz. Bebeğiniz kendi başına dönmeye başladığında ise, iki kolunuda serbest bırakmanızı öneriyoruz. Üzerinde pike barındırmayan ufaklar için kundaklamanın veya uyku tulumu giydirmenin fazlasıyla yararını göreceğinizden emin olabilirsiniz.


Bu yazı Ergopouch tarafından hazırlanmıştır.