Gelişimsel Kalça Displazisi: Sessiz Durum - Monde Bébé
ARAMA
SEPET (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana Sayfa GenelGelişimsel Kalça Displazisi: Sessiz Durum
Gelişimsel Kalça Displazisi: Sessiz Durum

 

Kalça Displazisi tam olarak nedir?

Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) veya daha yaygın adıyla Hip Displazisi olarak bilinen, bebeklerde ve küçük çocuklarda kalça eklemini etkileyen bir iskelet problemidir. Yenidoğanlarda yüzde iki ile dört oranında görülürken, mekanik ve çevresel sebeplerden dolayı, başlangıçta herhangi bir sorun saptanmayan bebeklerin kalçasında da GKD gelişebilir.

GDK, femur başının (veya kalça topunun) kalça soketiyle anormal bir ilişkisi olduğu durum olarak tanımlanabilir. Gelişimsel kalça displazisi (GKD), kalçayı oluşturan yapıların intrauterin oluşumları sırasında normal olmalarına karşın, çeşitli nedenlerle sonradan yapısal bozulma gösterdiği dinamik bir hastalıktır. Bu terim ayrıca kalça soketinin yetersiz oluşumunu yansıtan, sadece ultrason veya xray üzerinde ortaya çıkabilen bir dizi anormallikleride içerir. Hip Displazinin erken saptanması, yetişkinlerde kalça artritinin en yaygın nedeni olduğundan hayati öneme sahiptir.

Istatistikler

Kalça displazisinin erkek çocuklarından çok kız çocuklarını etkilediği görülmüştür. Aslında tam olarak Kalça Displazisi vakalarının 80%i kızlarda görünmektedir. Her 6 da 1 yenidoğan bebeklerde kalça dayanıksızlığı belirtileri görülmektedir. Ailelerinde Kalça Dizplazisi geçmişi görülen bebeklerde bu hastalıktan etkilenme riski daha fazladır.

Rahimde uzun süre boyunca bükük pozisyonda kalan bebeğin kalça hareketleri çok kısıtlı olduğundan dolayı Kalça Dizplazisi oluşması oranı yüksektir. Bu yüzden bebekleri örtüyle sıkıca kundaklayıp, bacak hareketlerini kısıtlamanında zararları oldukça yüksektir.

Bebeğinizde Kalça Displazisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bebeğinizin doktoru tarafından gelişimsel tarama testi yaptırarak çocuğunuzun Kalça Displazisi olup olmadığını hakkında bilgi alabilirsiniz. Erken teşhis ve tedavi ilerideki yetişkin döneminde osteoartriti (kireçlenmeyi) önlemenin tek yolu olabilir. Eğer tedavi görmeden bırakılırsa, kronik ağrı, topallama ve dejeneratif artrit gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Eğer çocuğunuzun doktoru normal olmayan bir durum keşfeder ise, çocuğunuzu daha farklı testlere ve x-ray’e girmesini önerecektir. Erken teşis ileride ameliyat olma riskini kesinlikle minimalize eder.

Bu sebepten dolayı, her ebeveyn, bebeğinin ilk doktor kontrollerinde kalçasınında kontrol edildiğinden emin olmalıdır. Ayrıca bebeğinin ayaklarını sıkan veya sabitleyen bir pozisyonda kundaklamaktan kaçınılmalıdır. Doğru yöntemleri uyguladığınızdan emin değilseniz, bebeğinizin ayak ve kalça hareketlerini kısıtlamayan bir uyku tulumu veya kundak kullanabilirsiniz.

Ergopouch uyku tulumları Uluslararası Hip Displazi Enstitüsü tarafından ‘sağlıklı-bel ürünleri’ olarak tanımlandı.

Yeni ebeveynler için zayıf uyku alışkanlıklarına sahip bir bebek, üzücü olabilir. Melbourne Royal Çocuk Hastanesinin ortopedi cerrahı Leo Donnan’ın yaptığı çeşitli araştırmalara göre kundaklamak, huzursuz bir bebeği yerleştirmenin etkili bir yolu olarak kabul edilmiştir, ancak güvenli bir şekilde yapılmadığı takdirde, öngörülemeyen sonuçlara neden olabilir. Hatta bebeklerin kalça gelişimini, çıkma noktasına kadar etkileyebilir. Birçok çalışma bebeklerin bacakları düz tutulduğu pozisyonda sarmanın kalça displazisine ve kalça çıkığına yol açabileceğini göstermiştir. Kundaklama dönemi sona erdiğinde, kalça çıkığı hastaları önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir ve bu sebepten dolayı uzmanlar tarafından bebeklerin bacaklarını serbestçe hareket ettirebilmesi için yeterli alan bırakılması önerilmeye başlanmıştır.

ErgoPouch uyku tulumları ergonomik olarak, bebeğinize ekstra bacak alanı sağlamak için alt kısmı çan şeklinde tasarlanmıştır ve hem bebeklerin bacaklarını rahatça hareket ettirmelerine hemde ‘kurbağa bacağı’ pozisyonuna rahatça geçmelerine izin vermek için sıkı organik pamuk veya organik pamuk & bambu karışımından üretilmiştir. Kundaklarımız kalça displazisi olan bebekler için mükemmeldir çünkü gerekirse hem kolları rahatça hareket ettirirmesini, hemde bacakları serbest bırakılabilmesi amaçlı tasarlanmıştır.

ErgoPouch bebek kundakları, uyku tulumları ve patikli pijamaları, Uluslararası Hip Displazi Enstitüsü (IHDI) tarafından “sağlıklı-bel ürünleri” olarak tanımlanmıştır. Uluslararası Hip Displazi Enstitüsü (IHDI), kalça displazisi hastalarının sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmeye adanmış, kar amacı olmayan bir kuruluştur.

Bizde Uluslararası Hip Displazi Enstitüsü’nden bu atamayı almaktan heyecan duyuyoruz. Bebeğin sağlığı ve konforu her ergoPouch tasarımının ön safındadır ve bebeklik döneminde bu kalibrenin bir organizasyon tarafından sağlıklı kalça gelişimini destekleyen ürünlerimiz ile tanınmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Profesör Doçent Leo Donnan

Ortopedi Cerrahı

VicOrtho Hatanesi

[email protected]

Bu yazı ErgoPouch tarafından hazırlanmıştır.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görsel
 • Stok Kodu
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok
 • Durum
 • Sepete Ekle
 • Açıklama
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek Bilgiler
 • Öznitellikler
 • Özel öznitellikler
 • Özel alanlar
Karşılaştır
İstek Listesi 0
İstek Listesini Aç Alışverişe devam et