Gelişimsel Kalça Displazisi: Sessiz Durum


Ortopedi Cerrahı ve Doçent Leo Donnan ile kalça displazisi hakkında, ebeveynlerin bu hastalıktan nasıl kaçınabileceğini görüşüyoruz.

Kalça Displazisi tam olarak nedir?

Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) veya daha yaygın adıyla Hip Displazisi olarak bilinen, bebeklerde ve küçük çocuklarda kalça eklemini etkileyen bir iskelet problemidir. Yenidoğanlarda yüzde iki ile dört oranında görülürken, mekanik ve çevresel sebeplerden dolayı, başlangıçta herhangi bir sorun saptanmayan bebeklerin kalçasında da GKD gelişebilir.

GDK, femur başının (veya kalça topunun) kalça soketiyle anormal bir ilişkisi olduğu durum olarak tanımlanabilir. Gelişimsel kalça displazisi (GKD), kalçayı oluşturan yapıların intrauterin oluşumları sırasında normal olmalarına karşın, çeşitli nedenlerle sonradan yapısal bozulma gösterdiği dinamik bir hastalıktır. Bu terim ayrıca kalça soketinin yetersiz oluşumunu yansıtan, sadece ultrason veya xray üzerinde ortaya çıkabilen bir dizi anormallikleride içerir. Hip Displazinin erken saptanması, yetişkinlerde kalça artritinin en yaygın nedeni olduğundan hayati öneme sahiptir.

Istatistikler

Kalça displazisinin erkek çocuklarından çok kız çocuklarını etkilediği görülmüştür. Aslında tam olarak Kalça Displazisi vakalarının 80%i kızlarda görünmektedir. Her 6 da 1 yenidoğan bebeklerde kalça dayanıksızlığı belirtileri görülmektedir. Ailelerinde Kalça Dizplazisi geçmişi görülen bebeklerde bu hastalıktan etkilenme riski daha fazladır.

Rahimde uzun süre boyunca bükük pozisyonda kalan bebeğin kalça hareketleri çok kısıtlı olduğundan dolayı Kalça Dizplazisi oluşması oranı yüksektir. Bu yüzden bebekleri örtüyle sıkıca kundaklayıp, bacak hareketlerini kısıtlamanında zararları oldukça yüksektir.

Bebeğinizde Kalça Displazisi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bebeğinizin doktoru tarafından gelişimsel tarama testi yaptırarak çocuğunuzun Kalça Displazisi olup olmadığını hakkında bilgi alabilirsiniz. Erken teşhis ve tedavi ilerideki yetişkin döneminde osteoartriti (kireçlenmeyi) önlemenin tek yolu olabilir. Eğer tedavi görmeden bırakılırsa, kronik ağrı, topallama ve dejeneratif artrit gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Eğer çocuğunuzun doktoru normal olmayan bir durum keşfeder ise, çocuğunuzu daha farklı testlere ve x-ray’e girmesini önerecektir. Erken teşis ileride ameliyat olma riskini kesinlikle minimalize eder.

Bu sebepten dolayı, her ebeveyn, bebeğinin ilk doktor kontrollerinde kalçasınında kontrol edildiğinden emin olmalıdır. Ayrıca bebeğinin ayaklarını sıkan veya sabitleyen bir pozisyonda kundaklamaktan kaçınılmalıdır. Doğru yöntemleri uyguladığınızdan emin değilseniz, bebeğinizin ayak ve kalça hareketlerini kısıtlamayan bir uyku tulumu veya kundak kullanabilirsiniz.

Profesör Doçent Leo Donnan

Ortopedi Cerrahı

VicOrtho Hatanesi

donnan.office@vicortho.com.au

* ErgoPouch bebek kundakları, uyku tulumları ve patikli pijamaları, Uluslararası Hip Displazi Enstitüsü (IHDI) tarafından “sağlıklı-bel ürünleri” olarak tanımlanmıştır. Uluslararası Hip Displazi Enstitüsü (IHDI), kalça displazisi hastalarının sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmeye adanmış, kar amacı olmayan bir kuruluştur.