Sarmalama & Kundaklama - Monde Bébé
ARAMA
SEPET (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ana Sayfa Çocuk ve AnneÇocukSarmalama & Kundaklama
Sarmalama & Kundaklama

Bebekleri neden sarmalıyor ya da kundaklıyoruz?

Atalarımızın ısı için yanan ateşe mecbur kaldığı dönemlerde, belki de bebekleri sarmak aslında onları sadece sıcak tutmak içindi.

Ama bugünlerde, çocuklarımızın kollarını ve kafasını aniden sallayıp irkilerek uyanmaması, uyutmak için sarf edilen tüm çabanın boşa gitmemesi için kundaklıyoruz. Aynı zamanda bebeklerin en çok sevdiği ‘sarılma’ hissini yaratmak için sarmalıyor veya kundaklıyoruz.

Yenidoğan bebeklerin hepsi birbirinden farklıdır. Bazı bebekler sıcak, rahat ve güvende hissetmeyi tercih ederken, bazı bebekler ise biraz daha özgürlüğü sever. İlk gelişim sürecinde kendini güvende hissetmeyi tercih edenler için kundaklamak, Moro refkekslerini frenleyerek onu rahat hissettirmeye yarayan başarılı bir yöntem olabilir.

Moro refleksi nedir?

Bebekler Moro refleksi ile doğarlar – veya daha yaygın adıyla ‘irkilme refleksi’ olarak da duymuş olabilirsiniz. Moro refleksi ilk trimester da rahim içerisinde başlar ve doğumla beraber tamamen gelişir. Yüksek sesli gürültü, ani parlak bir ışık, hareket, hatta bir ebeveynin gülüşü bile refleksi tetikleyebilir.

Yenidoğan bebeklerde beyin ile sinirlerdeki bağlantılar tam olarak oluşmadığı için vücut birçok hareketi kendi kendine otomatik olarak yapar. Beyin gelişimi tamamlandıkça bu refleksler kaybolarak yerini istemli hareketlere bırakır.  Ani bir uyaran karşısında, dokunma gibi ya da boşlukta kaldığında bebeğin kollarını ve bacaklarını yana doğru açıp irkilmesi ve sıçraması Moro refleksi olarak tanımlanır.

Refleks sırasında bebeğin bütün vücudu ‘tutulur’, kolları hızla yükselir ve aynı anda sırtı tamamıyla uzanır pozisyona gelir. Daha sonra aynı hızla bebek sakinleşir ve omurgası bükülmüş, bacakları yukarı çekilmiş, elleri vücuda yakın pozisyonda kenetlenmiş bir şekilde bükülür. Bu doğal tepki, refleks alarmından sonra küçük bebeğin koruyucu bir pozisyona kıvrılmasına neden olur.

Bir bebeğin dışsal uyaranları yönlendirme kabiliyeti ilerledikçe, tepkilerinin yoğunluğu azalır. Yaklaşık 3. aydan itibaren, sarsılma refleksi yavaş yavaş daha amaçlı hareketlere dönüşür, 6. ay içerisinde artık tamamıyla yok olur.

Uyumalarına nasıl yardımcı olurum?

İrkilme refleksinin artık doğuştan gelen bir koruma mekanizması olduğunu öğrendiğimize göre, zararsız olduğunun da farkındayız. Bu bir gerçek, fakat uyku esnası dışında bir gerçek.

Bebeklerin, ani uyarıları – kendi hıçkırıkları bile buna dahil – filtrelemek için gereken olgun yetenekleri olmadığından, bebeklerin uyku esnasında sakin kalmaları için biraz yardıma ihtiyaçları vardır. Kollarını vücutlarına yakın bir şekilde sıkıştırmak, onların beşik veya yataklarında kendilerini güvende hissetmelerine, ve uykuda kalmalarına yardımcı olabilir.

Bebeğimizin uyku esnasında yalnız kalmayı kabul etmeleri mucizeye yakın bir durumdur. Tüm gün sıcacık, samimi kucaklarda vakitlerini geçirmek isteyebilirler. Ama ne yazık ki hayatın bir gerçeği var ki oda bizim çocuk kucaklamaktan başka işlerimiz olması. İşte tam burada bebeklerin o sevdiği sarılma hissiyatını vermek üzere kundaklar araya girmeli.

Çalışmalar, sarmalanmış ya da kundaklanmış bebeklerin daha az ağladıklarını göstermektedir. Ayrıca kundaklamak, ilk aylarda daha az uyanmalarına ve hatta ağrıya bile daha az tepki göstermelerinde yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Nasıl güvenli bir şekilde kundaklarım?

Çoğu ebeveyn, güvenli bir şekilde sarılmış bebeğinin daha seri sakinleşip, daha uzun uyku uyuduğunu gözlemlemektedir. Kundaklamanın diğer faydaları ise:
• emzirirken kol ve bacakları arada olmadan emmeye odaklanması
• yenidoğan bebeğinizin tırnaklarıyla kendisini çizmeyi engellemesi
• ilk dönemlerde vücut ısısını düzenleme kabiliyeti hala gelişirken, bebeğinizin ılık ısı seviyesini koruması
• geleneksel yöntemle bebeğinizi sarmaya karşıt, kundak içerisinden kendisini sallayarak kurtulamaması

Sarmalamak veya kundaklamak, bebek nefes alırken göğüsünün rahatlıkla genişlemesine kesinlikle izin vermelidir. Bebeğin küçük kaburgaları çok yumuşak ve esnek olduğundan, sıkı bir sargı göğüs kısmına gerektiğinden fazla sert gelebilir. Aynı zamanda, uyku esnasında bebeğin kalçalarının rahatlıkla dışa doğru sıçrayabilecek pozisyonda olduğundan emin olmalısınız. Yenidoğan bebeklerde Gelişimsel Kalça Displazisi hastalığı gün geçtikçe artmakta olduğundan, bebeğinizin belini rahatlıkla hareket ettirebildiğine, kurbağa pozisyonuna zahmetsizce geçebildiğine emin olmalısınız. Aksi takdirde GDK’yı tetikliyor olabilirsiniz. İyi bir denge oluşturmak için, bebeğinizi kundakladığınızda altına birkaç katman kıyafet giydirmemeye özen gösterin. Kendinizi uyku tulumu içerisinde, altınızda birkaç kat kıyafet ve üzerinizde örtüyle beraber hayal edebilirsiniz. Uyku esnasında bebeğin kafasını örtmeden, güvenli bir şekilde sarmaladığınızdan emin olun. Göğüsünü veya kalçalarını sıkmadan bebeği sarmalamak zor bir görev olabilir, bu sebepten dolayı fermuarlı, giydirilebilir kundak ve uyku tulumları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Uyku tulumu bebeğin boynundan yukarı çıkıp kafasını kapatmadığı sürece, göğüs kısmında sıkı sarmalar olmadığı sürece uyku tulumu kullanmak oldukça güvenlidir.

Ne zaman kundaklamayı kesmeliyim? 

Bebeğiniz kendi başında gövdesinin üzerine dönmeye başladığı zaman kollarına ihtiyacı olacaktır. Eğer kolları dışarı çıkartılabilir , çıtçıtlı kundak kullanıyorsanız, bebeğiniz yuvarlanmaya başladığında artık kolları serbest haliyle kullanmanız gerekir demektir. Ergopouch kundaklarının omuzlarındaki çıtçıtlar sayesinde, uyku ve emzirme esnasında 0-4 aylık bebeğinizi tamamiyle sarmalayıp, 4. aydan sonar tek kolunu serbest bırakabilirsiniz. Kolay alıştırmak için ilk başta bir kolunu çıkartmak doğru bir seçim olabilir. Eğer sarmalıyorsanız, ve tek kolunu serbest bırakmaya başladıysanız, kullandığınız örtünün tamamiyle güvenli bir şekilde sarıldığına lütfen dikkat edin. Aksi takdirde bebek serbest koluyla kalan örtüyü açmayı başarabilir.

Ergopouch kundak ve uyku tulumları kullanımı kolay, içerisinden kaçması zor olacak şekilde, cilt ve çevre dostu, nefes alabilir organik pamuktan üretilmiştir. Zil şeklindeki alt kısmı bebeğinizin bacakları için esnek ve geniş bir alan sağlayarak, sağlıklı bel gelişimini desteklemek amaçlı tasarlanmıştır. Çift yönlü tek fermuar yapısı ile karmaşık sarmalar olmadan bebeğinizi güvenli bir şekilde rahatça kundaklayabilirsiniz. Üzerinde pike barındırmayan ufaklar için kundaklamanın veya uyku tulumu giydirmenin fazlasıyla yararını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu yazı Ergopouch tarafından hazırlanmıştır. Güvenli uyku hakkında daha fazla bilgi almak için www.helenstevens.com.au adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gösterilecek alanları seçin. Diğerleri gizlenecek. Sırayı yeniden düzenlemek için sürükleyip bırakın.
 • Görsel
 • Stok Kodu
 • Değerlendirme
 • Fiyat
 • Stok
 • Durum
 • Sepete Ekle
 • Açıklama
 • İçerik
 • Ağırlık
 • Boyutlar
 • Ek Bilgiler
 • Öznitellikler
 • Özel öznitellikler
 • Özel alanlar
Karşılaştır
İstek Listesi 0
İstek Listesini Aç Alışverişe devam et